eshop mysasy facebook twitter twitter

15 minut denně, které změní Váš život, aneb Mnich, který prodal své ferrari

  18. 09. 2016

Proč trvá měření cca 15 minut? Je pro využití možností systému mySASY potřeba měřit se denně? Odpovědi na tyto a další praktické otázky najdete na jiných místech webu. V tomto příspěvku se chci podělit o svou osobní zkušenost. Pokud bude někoho z Vás inspirovat, bude to jistě bonus navíc. Měřím se (téměř) denně. Důvodů je více. Od možnosti průběžně sledovat kvalitu a posuny v technologii zpracovávání dat na „svých důvěrně známých vzorcích“ po neustálé ověřování fungování systému v závislosti na mém tréninku. Motivací je i snaha využít informací z mySASY k naplnění svých již skromných, o to ale dlouhodobějších (zasvěcení moc dobře vědí J) sportovních cílů. Právě v době, kdy jsem tvořil texty pro tento web a řešil tak i otázku, jak vyargumentovat, proč měření nemůže být kratší než 10 - 15 minut, a hlavně že tento čas stojí za výsledek, který může monitorování přinést, se mi dostala do ruky jedna populární kniha (Robin S. Sharma, Mnich, který prodal své ferrari). Do přemýšlení o možném „dalším využití času věnovaného měření“ přesně zapadla čas knihy, která mne asi vůbec nejvíce zaujala a jejíž obsah může mít výrazný dopad do života každého člověk. Speciálně u sportovce si dokáži představit extra výrazný přínos.

Zásadním doporučením, je přečíst si knihu celou. Na tomto místě si však dovolím citovat alespoň některé její pasáže, které Vám mohou poskytnout inspiraci, jak ještě efektivněji využit 15 minut trávených při měření pomocí systému mySASY:

„Mudrci mne naučili, že za jeden průměrný den si průměrný člověk pomyslím zhruba 60 000 myšlenek. 95% myšlenek z nich je naprosto stejných jako ty, které mu tanuly na mysli den předtím. Většina z nich je navíc negativních. Místo toho, aby se zaměřili na to dobré co je v jejich životech a to posilovali, jsou rukojmími své minulosti. Dělají si výčitky kvůli vztahům, finančním problémům či úplným nicotnostem jako je chování pokladní v obchodě … Většina lidí si obrovský potenciál svého myšlení a to, že ovládání mysli je základem ovládání vlastního života neuvědomuje. Ve skutečnosti však na světě existuje pouze jedna věc, kterou můžeme zcela kontrolovat – naše vědomí. Co ve skutečnosti odlišuje lidi, kteří jsou šťastní a optimističtí od nespokojených mrzoutů, je způsob interpretace a zpracování okolností života. Veškerý úspěch v životě, ať už materiální nebo duchovní začíná v té šestikilové věcičce, co nám sedí na ramenou. Naše myšlení je skvělý sluha ale zlý pán. Abys dovedl sílu myšlení uvolnit, musíš se ji nejprve naučit ovládat a zaměřit se jen na to, co právě děláš. Ve chvíli kdy zaměříš svoji mysl na jediný úkol, stanou se neuvěřitelné věci. Mysl je vlastně jako každý jiný sval. Pokud jej nebudeš posilovat, zakrní. Existuje jedna technika ovládání mysli, která stojí nad ostatními. Toto cvičení je přes 4 000 let staré a jmenuje se srdce růže. 

Nepotřebujete k tomu nic než klidné místo a ideálně čerstvou růži. Její fyzickou přítomnost lze ale nahradit „pouhou“ její představou. Soustřeďte se na střed růže, na její srdce. Růže se podobá životu; má trny, ale pokud budete věřit a následovat své sny, nakonec trny zmizí a zbyde jen nádhera květu. Představujte si její barvy, struktury, podoby. Nemyslete na nic jiného než na tento kouzelný předmět. Nejprve se Vám bude stávat, že Vaší mysli budou proudit jiné myšlenky a rušit od pozorování srdce růže. Nenechte se tím ale odradit. Právě to je známka netrénované mysli. Prostě znovu zaměřte svou pozornost na růži. Brzy se Vaše mysl otuží a stane se více disciplinovanou. Vypadá to jednoduše? V tom je právě to kouzlo. Takto jednoduchý je efektivní trénink Vaší mysli. Aby však byl účinný, musí být provozován denně. V prvních dnech bude pro Vás obtížné provozovat cvičení třeba jen úvodních 5 minut. Většina z nás žije v takové roztěkanosti a spěchu, že opravdová koncentrace a kontrola mysli je něco cizího a zprvu nepříjemného. Po nějaké době by pro Vás neměl být problém vytrvat v tomto stavu celých 15 minut bez toho, aby se mysl zaobírala něčím jiným. A to bude také prvním důkazem, že začínáte dobývat pevnost svého myšlení. Naučíte se soustředit svou mysl pouze na to, na co sami chcete. Pamatujte si, buď řídíte svoji mysl, nebo ona řídí Vás. 

Pořiďte si novou verzi tréninkového profilu za zaváděcí cenu a trénujte chytře.